Kirpikler başta göz güzelliği olmak üzere, yüz güzelliğini de tamamlayan önemli unsurlardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kirpiklerinin şeklini kaybedenler veya estetik açıdan daha güzel kirpiklere sahip olmak isteyenler için, ipek kirpik uygulaması ideal bir seçim oluyor.

İpek Kirpik Nedir?

İpek kirpik, tamamen ipekten üretilen estetik ve dayanıklı yapay kirpiklerdir. Özellikle kirpiklerinin daha dolgun ve güzel görünmesini isteyenler, genellikle rimel veya takma kirpiklere başvurmaktadır. Bu yöntemlerle uğraşmak istemeyen ve daha güzel bir görünüm isteyenlerin seçimleri ise, ipek kirpikler olmaktadır. İpek kirpik uygulaması, özellikle kirpikleri seyrek, açık renk veya düz olanlar için kirpiklerini belirgin ve dolgun hale getiren en uygun yöntemdir. Uygulamayı yaptıran kadınlar böylece, en az 3 ay boyunca rimel sürmekten kurtulmaktadır.

İpek Kirpik Uygulaması

İpek kirpik uygulaması çok basittir, saf ipekten üretilmiş her kirpik doğal kirpiklere yapıştırılarak uygulanır. Böylece yeni oluşan kirpikler, doğal halinden en az iki kat daha dolgun hale gelmiş olur. Uygulama ortalama bir ile 2 saatte tamamlanmaktadır ve mutlaka uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Uygulamadan önce, her iki gözün kirpiklerine birer adet yapıştırılarak, 24 saat sonra uyumu kontrol edilmektedir. Ayrıca volum uygulaması ile daha kalın ipek kirpiklerin de yapıştırılması ve kirpiklere daha fazla dolgunluk sağlanması da gerçekleştirilmektedir.

İpek Kirpik Fiyatları

Uygulamanın fiyatları, kişinin kirpik durumu ve yapısı ile uygulamanın yapıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 300 TL ile 400 TL arasında olan uygulama, daha sonra bakım yapılması istenirse artmaktadır. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi de fiyatlarda belirleyici olmaktadır. Kirpiklerinin daha dolgun olmasını isteyenler, volum kirpik yaptırırlarsa volum derecesine göre fiyatlar yaklaşık iki katına kadar çıkabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulamaya karar verip de bilgi almak isteyenler, birçok soru sormaktadır.

Uygulama ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İpek kirpik uygulamasında acı duyulur mu?: uygulama tamamen acısız olarak gerçekleşmektedir. Uygulamadan sonra acı hissediliyorsa; fazla veya kalitesiz kirpik takmak veya kalitesiz yapıştırıcı kullanmak gibi uygulayıcıdan kaynaklanan sorunlardır.
  • Uygulama doğal kirpiklerin dökülmesine neden olur mu?: uygulamanın doğal kirpiklere bir zararı olmamaktadır. Doğal kirpikler normal olarak üç ayda bir dökülerek yenileri çıkmaktadır. Daha erken dökülmelerin olması ise, uygulamayı yapanın kullandığı malzemelerden kaynaklanabilmektedir.

Uygulama ile sorulan soruların çoğu yaygın olarak, uygulama yapanın deneyimsizliğinden ve kullanılan malzemenin kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de, uygulama yaptırmadan önce iyice araştırılmalı ve yorumlar incelenmeli, daha sonra karar verilmelidir.

İpek Kirpik Zararlı Mıdır?

İpek kirpik uygulaması tüm dünyada yaygın olarak gerçekleştirilmektedir ve tespit edilmiş hiçbir zararı bulunmamaktadır. Her uygulamada olduğu gibi kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulamanın yapıldığı yer ile uygulayıcının tecrübesi ön plana çıkmaktadır. Aksi takdirde, başta alerji ve dökülmeler olmak üzere bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulamadan sonraki gün mutlaka sırt üstü yatmaya dikkat edilmelidir. Böylece kirpikler zarar görmez ve yapışması tam olarak sağlanabilir.

Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Rimel sürülmemesi (kirpiklerin birbirine yapışmaması için)
  • Gözlerin ellerle ovulmaması
  • Kirpiklerin taranmaması
  • Göz makyajlarında aşırıya kaçınılmaması
  • Yağsız makyaj çıkarıcı ve krem kullanmak
  • Çok sıcak su ile göz kısmının yıkanmaması

Bu işlemler, aynı zamanda doğal kirpiklerin de zarar görmemesine ve daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır. Uygulamadan sonra saunaya, denize veya havuza girilebilse de suların ph derecelerinin düşük olması gerekmektedir.

İpek Kirpik Ne Kadar Dayanır?

İpek kirpikler normal olarak altı haftaya kadar dayanabilmektedir. Bu süre, üç haftada bir düzenli bakımlarının yapılması ile ortalama dört aya kadar çıkabilmektedir. Süreye etki eden diğer faktörlerin başında ise, uygulamanın kalitesi ve kullanıcının önerilere uyması gelmektedir. Bu sayede, ipek kirpikler daha uzun süreler de kullanılabilmektedir.

İpek Kirpik Nasıl Takılır?

İpek kirpiklerin takılması, bu konuda yetişmiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygulama steril ortamlarda ve doğal her kirpik için bir adet ipek kirpiğin yapıştırılması ile gerçekleşir. Bu işlem, özel büyüteçler altında ve doğal maddelerden üretilmiş yapıştırıcılarla yapılmaktadır.

İpek Kirpik Nasıl Çıkarılır?

İpek kirpiklerin çıkarılma işleminin de mutlaka uzmanlar tarafından yapılması gerekir, aksi halde doğal kirpikler de zarar görebilir. Çıkartma işleminde, yapıştırma için kullanılan malzemeye uygun solüsyonlar kullanılmaktadır.