Güzellik formülleri alanında bulunan bakım şekillerinden biri olan pedikür, ayak bakımı olarak kısaca ifade edilebilir. Pedikür, ayakta oluşan ve kişileri rahatsız eden her türlü görüntünün de ortadan kaldırılması anlamına gelir. Ancak güzellik salonlarının bir kısmı ayak fizyolojisinin dışında pedikür uygulayarak yalnızca ayak tırnaklarına bakım yapmaktadır.

Pedikür Nedir?

Pedikür ayakları sağlıklı ve temiz bir görünüme kavuşturmak için uygulanan işlemler kombindir. Birçok kadın, kuaförlerde yaptırdığı pedikür sonrasında pedikür nedir? Sorusunu soruyor. Bunun sebebi ise kuaför ve güzellik salonlarında farklı farklı uygulamalarla pedikür yapılması.

En kaliteli pedikür işlemi ise her ayağa özel olarak uygulanan işlemi oluşturuyor. Örneğin tırnaklarında mantar oluşmamış bir kişiye pedikür sırasında mantar tedavisi uygulamak cilde zarar verebiliyor. Bu bakımdan pedikür işlemini uygulayan kişinin tekniği büyük önem taşıyor.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Pedikür işlemi ayakların tamamına bakım yapmaktır. Ayaklar önce belirli bir ısı seviyesinde tutulur ve derilerin tam anlamıyla yumuşaması sağlanır. Bunu yapmak için ayakların pedikür teknesi içine alınması gerekir. Bu teknenin içinde 30 derecelik ısıya sahip olan ve ayakların yüzeyini tamamen kapatacak seviyede su olması gerekir. Bu suyun içinde vazelin veya sıvı sabun bulunmalıdır.

Ayaklar 25 dakika bu suyun içinde bekletilir ve ardından kurulanarak sudan çıkarılır. Pedikür nasıl yapılır? Araştırmalarınız eğer evde yapılma şekliyse banyodan sonra direkt olarak pedikür işlemine başlayabilirsiniz. Pedikür işlemine önce ölü derilerin yok edilmesiyle başlanır. Topuk ve ayak parmaklarında ortaya çıkmış olan çatlaklar topuk törpüsüyle hafif bası uygulanarak yok edilir. Ardından tırnaklarda oje bulunuyorsa ojeler silinir ve tırnaklarda bulunan ince etler ince uçlu pedikür makasıyla çok derine inmeden düzgün şekilde kesilir.

Deri yumuşadığı için bu işlem hissedilmeyecektir. Tüm ölü deri ve çıkıntılar yok edildikten sonra tırnaklar törpülenip pürüzsüz bir görünüme kavuşturulur. Törpüleme işleminden sonra tırnak karakterine uygun krem veya ayak bakım solüsyonu kullanılır. Bu solüsyon ayaklara topuklardan başlanılarak sürülecektir. Sonrasında oval hareketler kullanılarak ayaklara masaj yapılır ve pedikür işlemi tırnaklara oje sürülerek tamamlanır. Pedikür işleminden sonra ayaklar yorgunluktan arınmış bir fiziğe sahip olurken, cilt rengi ve dokusu da beyazlayacaktır.

Pedikür Fiyatları Nedir?

Her ay düzenli olarak pedikür yaptırmak ayak ve tırnak sağlığı bakımından gerekli bir işlemdir. Pedikür fiyatları nedir? Sorusunun cevabı ise uygulandığı kuaför, güzellik salonu veya semte göre değişim gösterir. Masaj yapılmadan uygulanan bir pedikür işlemi için 30 lira gibi bir ücret çıkacakken, masajlı bir pedikür işlemi için 50 lira ödenecektir. Bu işlemin fiyatı kalitesiyle ve hijyen standartlarına uygun oluşuyla doğru orantılıdır.

Pedikür İşlem Süresi Nedir?

Ayaklarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve pedikür işlem süresi nedir?  Sorusunu soruyorsanız bu işlemin ortalama süresi 1 saattir. Ancak bu durum uygulama yapan kişinin tekniğine göre değişim gösterebilecektir.

Aynı zamanda ayak cildinizin yumuşama süresi, suyun ısı seviyesi ve kullanılan kremin kalitesi de pedikür süresine etki eden detaylardandır. Hijyenik ve etkili bir ayak bakımı için 1 saatlik bir pedikür uygulaması ayaklarınıza özenli bir bakım yapılmasını sağlarken, mantar ve tırnak batması gibi sorunların oluşumuna da engel olucu bir etki gösterir.