Protez tırnak, kadınlar tırnak bakımlarını yaparak, her zaman güzel ve bakımlı görünmeye çalışırlar. Birçok kadın kişisel bakımları ve tırnak bakımları için çok zaman harcamaktadır. Çalışan ve fazla zamanı olmayan kadınlar için protez tırnak uygulamaları iyi bir çözüm olmaktadır. Protez uygulamalar, güçlü, kalıcı ve bakımlı tırnaklara sahip olmanın en iyi yollarından birisidir. Sağlıklı ve estetik bir tırnağa sahip olmak isteyenlerin son dönemlerde tercih ettiği bir uygulamadır ve popülerliği giderek artmaktadır. Tırnakların pürüzsüz ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır.

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnaklar, sağlıklı ve estetik görümüm sağlayan, kişinin gerçek tırnağı üzerine koruyucu uygulanarak, yerleştirilen tırnak uygulamalarıdır. Bu uygulama sayesinde, kadınlar sürekli manikür yaptırmaktan kurtulurlar. Protez tırnakların takılması oldukça kolaydır ve doğal görünüm sağladığı için kendi tırnakları gibi görüntü oluşturulabilmektedir.

Uygulama sırasında ve sonrasında, gerçek tırnağa zarar vermemekte, gerçek tırnağın nefes alması engellenmemektedir. Gerçek tırnaklarda olduğu gibi protez uygulamalar üzerine de oje kullanılabilmektedir. Daha çok tırnak kırılması, tırnak çatlaması gibi sorunlar yaşayanlar protez tırnakları tercih etmektedir. Uygulama sonrasında, kırılma ve çatlamalar önlenirken, pürüzsüz görüntü oluşturulabilmektedir.

Protez Tırnak Fiyatları

Protez tırnaklar için yapılan uygulamaların türüne göre işlem fiyatları değişmektedir. Protez uygulamalarda, jel tırnak, manikür, oje işlemleri için toplu fiyat seçenekleri sunulur. Tırnaklara yapılacak olan nail art işlemleri, uygulama ücretlerinden ayrı fiyatlandırılmaktadır. Yapılacak uygulamalarda, farklı kalitelerde, jel tırnak malzemeleri kullanılabilmektedir. Sağlıklı bir tırnak için kaliteli ürünler kullanılması tavsiye edilmekte ve ürün kalitesine göre fiyatlar farklı olmaktadır.

Protez Tırnak Malzemeleri

Son dönemlerde, popüler olmaya başlayan ve birçok kadın tarafından tercih edilen protez tırnakların yapımında çeşitli malzemeler kullanılmaktadır.

Protez tırnaklar için yapılan uygulamalarda kullanılan malzemeler şunlardır;

  • Akrilik tırnak,
  • Jel tırnak,
  • Diping tırnak,
  • Sarf malzeme,
  • Sıvılar,
  • Setler,
  • Tırnaklar – tips,
  • Fırçalar,
  • Törpüler,
  • Kesici, delici, makas, pens gibi ürünler,

Uygulama türüne göre ihtiyaç duyulan ürünler değişebilmektedir. Profesyonel hizmet veren merkezlerde, tüm malzemeler eksiksiz olarak bulunur ve müşterinin isteğine göre model çalışmaları yapılır. Akrilik ya da jel tırnaklar kendi içerisinde birçok çeşide ayrılmaktadır. Kişinin gerçek tırnak yapısına göre kullanılacak malzeme türleri özel olarak seçilmektedir.

Protez Tırnak Yapımı

Protez tırnakların yapım süresi, tırnak türüne göre ortalama 1 saat ile 1,5 saat sürebilmektedir. Uygulama öncesinde kişinin gerçek tırnağı üzerine koruyucu madde sürülmektedir. Koruyucu maddeler, protezin tırnak üzerine sağlam yapışmasını sağlarken, törpüleme işleminde zarar görmesini önleyecektir. Koruyucu sürüldükten sonra tırnak uç kısmına protez tırnak yerleştirilerek yapıştırılır.

İyice yapıştıktan sonra tırnak ucuna törpüleme yapılarak şekil verilir. Tırnak uç kısmına protez yapıştırıldıktan sonra tırnağın diğer bölümlerine özel jel sürülerek kaplama yapılır. Tırnak yüzeyi törpülenerek, pürüzsüz olması sağlanır. Bu işlemler yapıldıktan sonra işlem tamamlanmış olur. Uygulama sonrasında, düzenli bakım yapıldığında, protez tırnaklar uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilecektir.

Protez Tırnak Eğitimi

Kadınlar, tırnak bakımlarına önem verir ve manikür ya da protez uygulamaların profesyonel kişiler tarafından yapılmasını ister. Eğitimler, sektörün ihtiyaçlarına ve kişilerin beklentilerini karşılayacak donanımlı elemanlar yetiştirilmek için verilmektedir. Verilen eğitimler sonrasında, başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

Eğitimlerini tamamlayanlar, sektörde, el ve ayak bakım uzmanı olarak tanınmaya başlarlar. Protez tırnak eğitimlerini tamamlayanlar, birçok bakım merkezinde çalışabilirken, kendi iş yerlerini de açabiliyorlar. Eğitimlerin toplam süresi 20 saat olarak belirlenmektedir. 5 gün olarak yapılan planlamaya göre kurslar verilir ve profesyonel tırnak bakım elemanlarının yetiştirilmesi hedeflenir.

Protez Tırnak Modelleri

El ve ayak bakım merkezlerinde yapılan protez uygulamalarında, kişilerin model seçimi yapabilmesi için model katalogları bulunmaktadır. Sürekli yeni teknolojiler kullanılarak, yeni model tasarımları oluşturulmaktadır. Kadınlar, kısa süreli ya da uzun süreli protez tırnaklar kullanmak istediklerinde kullanım süresine uygun model seçebiliyorlar.

Gerçek tırnak görünümlü modeller, sivri modeller, simli modeller gibi çok fazla model seçeneği bulunmaktadır. Tırnakları düzgün ve şekilli uzamayan kadınlar, daha güzel görüntü oluşturabilmek için el yapılarına göre model seçimi yapabiliyorlar. Bakım merkezleri, seçilen tüm modellerin uygulamalarını, yaklaşık 1,5 saat gibi bir sürede tamamlayabiliyorlar. Tırnak uç modeli seçildikten sonra yapıştırma ve dolgu işlemleri yapılmaktadır. Doğal görünüm elde etmek isteyenler, jel tırnak modellerini tercih etmektedir.